میزگرد فلسفه شناسی(6)ارزیابی حال و آینده فلسفه اسلامی
46 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : معرفت فلسفی ) زمستان 1383 - شماره 6 )(18 صفحه - از 11 تا 28)
تعداد شرکت کننده : 0

چکیده

فلسفه اسلامی حاصل تلاش فیلسوفانی است که با بهره‏گیری از مکاتب فلسفی قدیم و با الهام از تعالیم و معارف کتاب و سنت پی‏ریزی شده است. این فلسفه به دلیل اینکه میراث چند قوم بوده و حاصل نقادی افکار دیگران و الهام گرفته از وحی الهی است، بر سایر فلسفه‏هایی که محصول فکر بشرند، برتری دارد. برخورداری از نظام واحد، هماهنگ، منسجم و ابتنای بر مبانی یقینی، جازم و مساوق با حکمت، از نقاط قوت فلسفه اسلامی به شمار می‏رود.

افراط و تفریطی که اندیشه‏وران فیلسوف در این رشته مرتکب شدند، سوءتفاهم‏های ناشی از تشابه اصطلاحات فلسفی، و پذیرش تعبدی فلسفه توسط عده‏ای، از جمله نقاط ضعف فلسفه محسوب می‏شود.

عوامل رکود فلسفه اسلامی عبارتند از: عدم تفاهم طرفداران فلسفه با یکدیگر، تعصباتی که بین قطب‏های فلسفی وجود دارد و محدود شدن کرسی تدریس فلسفه در حوزه قم.

راه‏های رشد و تعالی فلسفه را باید در طرح مباحث تطبیقی، پاسخ مستدل به شبهات مخالفان فلسفه، گفت‏وگوی مسالمت‏آمیز با خودی‏های مخالف فلسفه جستجو کرد.

برای نظریه‏پردازی در فلسفه، مانند هر علم دیگری، پیش‏نیازهایی وجود دارد؛ صِرف تخصص در یک رشته کافی نیست. نظریه‏پردازی مستلزم آشنایی وسیع با حوزه‏ای است که انسان می‏خواهد در آن نظریه‏پردازی کند. برای نظریه‏پردازی تحلیل و نقد باید توأمان باشند.

کلید واژه‏ها

علم، الهیات، حکمت الهی، حکمت ذوقی، نظریه‏پردازی، علوم برهانی، علوم لدنی.

... ادامه در لنک

آدرس اینترنتی