کرسی نقد و نظریه پردازی: نسبت «عقل و وحی» از دیدگاه فلسفه و مکتب تفکیک
60 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : کتاب نقد ) زمستان 1385 - شماره 41 )(42 صفحه - از 309 تا 350)
تعداد شرکت کننده : 0

اشاره

آنچه تقدیم می‏شود، مشروح نشست نخست «نسبت عقل و وحی از دیدگاه فلسفه و مکتب تفکیک» است که نشست دوم آن در ادامه خواهد آمد.

میهمانان نشست عبارتند از: آیت ا.. سید جعفر سیّدان (نظریه‌پرداز)، حجج الاسلام غلامرضا فیاضی و حمید پارسانیا (هیات محترم نقد و بررسی) و حجت‌الاسلام و المسلمین محمد تقی سبحانی (دبیر کرسی).

مقدمه

سبحانی: پیش از شروع بحث، تذکر چندین نکته ضروری است. بحث و گفت‌وگوهای علمی و نیز نقد و برسی آرا و اندیشه­ها، مقوله تازه­ای در حوزه­های علمیه نیست. همه تحصیلکردگان حوزه دین و کسانی که در عرصه دانش مشغول فعالیتند، می­دانند که بدون

نظریه‌پردازی و بحث و گفت‌وگوی علمی، رشد و پیشرفت امکان‌پذیر نیست. دروس حوزوی از قدیم، مبتنی بر مباحث و نقد و گفت‌وگوی علمی بوده است و اگر پیشرفتی در این عرصه وجود داشته، مرهون این همدلی­ها، رایزنی­ها و بررسی­های عالمانه است.

اما کرسی نظریه‌پردازی شاید در شکل کنونی آن اندکی تازگی داشته باشد. طبعاً باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کرد که این نوع نقد و بررسی نیز جایگاه خویش را در «حوزه و دانشگاه» پیدا کند. اندیشمندان و اهل نظر، گاه به ایده­ها و افکاری دست می‌یابند که ممکن است آن را در رساله یا مقاله­ای بنگارند و صرفاً در ذهن آنان خلجانی داشته باشد یا در محافلی تدریس شود؛ اما یکی از نقاط ضعف حوزه فرهنگ ما، عدم شناخت صحیح اندیشه­ها و تبیین درست چارچوب آن است. به همین دلیل این افکار، شناسنامه مشخصی پیدا نکرده است و نقد و بررسی­ها دارای امتداد و استمرار نیست. گاه نظریه­ای مطرح می‏شود و کتب و مقالاتی نیز ممکن است در نقد آن نگاشته شود؛ اما در جایی ثبت نمی­گردد تا بدانیم اندیشه­ها چگونه در یک نظریه متبلور شده و نقد­ها و پاسخ‌های داده شده تداوم می­یابد تا نهایتاً به نقطه تکاملی خویش برسد.

کرسی­های نظریه­پردازی که یکی از پیشنهادهای فضلای حوزه در نامه به مقام معظم رهبری (مدظله) بود، مورد تأیید ایشان قرار گرفت. نگاهی این چنین به حوزه اندیشه و نقد، امری صحیح و قابل قبول است؛ البته باید متذکر شد که فرصت زیادی تلف شده است. باید پیش از این بحث به بحث نظریه‌پردازی و نقد اندیشه، در شکل کنونی پرداخته می­شد؛ ولی امروز نیز که این حرکت آغاز شده است، امیدواریم استمرار یافته و از سرعت لازم برخوردار باشد تا بتوان پویاتر، بحث­های علمی را دنبال کرد.

اما شیوه کار در سلسله کرسی­های پیش‌بینی شده به‌گونه­ای است که در آغاز اندیشمندان، نظریه­پردازان و اساتید بزرگوار، دیدگاه‌های خویش را مطرح می­کنند. از اساتید دیگری هم که ممکن است درباره آن دیدگاه، نقدها، تحلیل­ها و حتی نظریه­های جدیدی داشته باشند، دعوت می­شود دیدگاه‌های خود را ارائه کنند تا بتوان در این گفت‌وگو به جمع‌بندی جدید دست یافت. شکل اجرایی این کرسی­ها بدین ترتیب است که در آغاز 30 دقیقه به طرح نظریه از سوی یکی از شخصیت‌های علمی اختصاص خواهد یافت که در این جلسه، این فرصت در اختیار آیت الله سیدان قرار می‏گیرد و ایشان دیدگاه خویش را درباره «نسبت عقل و وحی از ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی